2019-03-03
BIEG PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH ,,TROPEM WILCZYM”

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
My również postanowiliśmy uczcić ten dzień i grupa uczniów oraz rodziców naszej szkoły wzięła udział w takim biegu.  Start miał miejsce w Złocieńcu w  niedzielę 3 marca 2019 o godz 15.00. Jego charakter był symboliczny a na trasie pojawiło się łącznie ponad 200 zawodników.

M. Bany