2019-12-17
"Młodzi w akcji"

„ Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany dawnych zabaw świat ….. „Młodzi w Akcji”  to ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie opiekunów i opiekunek młodzieży oraz ich podopiecznych do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej lokalnej społeczności. Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Ostrowicach wraz z opiekunem, również wzięli udział w takim projekcie i postanowili zorganizować w swojej placówce,,Mikołajkowy tydzień dawnych gier
i zabaw”.

Uczniowie podczas przerw międzylekcyjnych oraz na lekcjach wychowania fizycznego bawili się tak, jak  niegdyś bawili się ich rodzice czy dziadkowie. Pomysł cieszył się powodzeniem  a sportowe przerwy przebiegały  w miłej atmosferze. Uczniowie chętnie brali udział
w zabawach,  niedowierzając, że dawniej dzieci samodzielnie musiały organizować swój czas wolny. Nie było  smartfonów, komputerów czy innych dobrodziejstw dzisiejszej cywilizacji. Do zabaw wykorzystywano to, co można buło znaleźć na podwórku: kamienie, patyki czy kapsle.   Kolejnym założeniem programu było przeprowadzenie wywiadów z osobami,, starszego pokolenia”. Rozmowę  na temat spędzania czasu wolnego przeprowadzono z panem Bogusławem Bosiackim  - nauczycielem matematyki w Szkole Podstawowej w Ostrowicach oraz z panią Alicją Waszczyk – emerytowaną nauczycielką języka polskiego, która niegdyś uczyła w tej placówce.  Do zabawy zaproszono również dzieci z oddziału przedszkolnego, które wraz ze swoją wychowawczynią chętnie odpowiedziały na zaproszenie. Dzięki udziałowi w programie uczniowie bawili się w  takie zabawy i gry jak: KAPSLE, PODWÓRKOWE BIERKI, KLASY, ZOŚKA, SZCZUREK, GRA W GUMĘ, ŁAPKI, KAMYCZKI i wiele wiele innych.

Ruch na świeżym powietrzu, przebywanie i wesoła rywalizacja w gronie rówieśników   to dobra alternatywa dla wpatrywania się w ekran telefonu czy komputera w samotności.